2018 resolutions | postanowienia

Every year, I make the same new year resolutions: lose weight, keep up with the blog, drink more water, be confident. And every year, I fail in maybe 85%. I love junk food too much, never think of blog post ideas, drink coke instead of water, and allow other people destroy my confidence. 2017 had its ups and downs. Spring semester was hard: I didn't feel like I had good friends at uni (I was so terribly wrong!) and I wasn't motivated at all. Summer was great, though. I came back to my old job where I had my friends, spent so much time with my best friends and family, got my first tattoo and a new piercing. Winter semester, minus the shitty bar job, was great too. I moved in with two of my best uni friends and we had the time of our lives. The last few days of 2017 were 50% good, and 50% bad. Got another tattoo, but had a fight with my parents over it. Had a car accident with my best friend, but we did not get a single bruise from it. I didn't have a good time at our NYE party because of the accident, but people who I haven't seen in a loooong time were there so it was amazing to hang out with them.

Nowy rok, nowa ja, te same postanowienia. Co rok, gdy wybija 1 stycznia postanawiam sobie te same rzeczy, o których myślałam 365 dni wcześniej, i za każdym razem ponoszę porażkę w 85%. Nie przechodzę na dietę, nie ćwiczę, nie piję więcej wody i nie publikuję regularnie na blogu. Rok 2017 miał swoje dobre i złe strony. Podczas semestru letniego byłam przekonana, że nie mam na studiach żadnych znajomych i jestem sama (bardzo się myliłam). Ponadto, nie czułam żadnej motywacji do nauki. Wakacje były super, bo wróciłam do mojej starej pracy, którą uwielbiam, bo mam w tamtym miejscu dobrych znajomych. Spędziłam również dużo czasu z innymi przyjaciółmi i z rodziną. Początek semestru zimowego był również dobry: wprowadziłam się do mieszkania z dwójką najbliższych mi osób w Szkocji i super się bawiliśmy. Koniec roku, z drugiej strony był pół na pół. Zrobiłam drugi tatuaż, ale ostro się pokłóciłam o niego z rodzicami. Miałąm wypadek samochodowy z przyjaciółką, ale wyszłyśmy z niego bez żadnego siniaka lub zadrapania. Przez ten wypadek, nie bawiłam się dobrze na imprezie sylwestrowej, która wymagała dobrej organizacji, ale przyjachali na nią ludzie, których nie widziałam wieki, więc super było się z nimi zobaczyć. 
To męczące ponosić dorocznie porażkę postanowieniową, więc nie chce obiecywać czegoś, czego nie spełnię. Więc po prostu spiszę rzeczy, które chcę zmienić i postaram się je osiągnąć. 

It's tiring to fail every year, but at the same time I don't want to make promises I cannot keep. So, this year I'm just gonna write down things I want to change and try my best to achieve that. I don't want to beat myself up if I won't be able to check one thing off of my '2018 resolutions' list. I am just going to try my best. 
Self-growth, here we go.

_____________________ 

1. Exercise regularly. Regularne ćwiczenia.
My best friend shared her new years resolution with me, which is doing 10 sit-ups and 10 push-ups every day. I think it's a great idea, because it doesn't give you a lot of pressure, but you still do some exercising. She also acknowledged that when you start doing sit-ups or push-ups, you usually do more than just 10, so the number is just a commitment. I would also love to jog again.
Moja przyjaciółka podzieliła się ze mną swoim postanowieniem noworocznym, który polega na codziennym robieniu 10 pompek i 10 przysiadów. + bieganie czasami i może wrócę do formy haha!2. Drink at least 2l of water every day. 2l wody dziennie. 
Hydration is important, people. It boosts your energy, makes you feel better both on the inside and on the outside, makes your skin look great.
Picie wody jest ważne. Polepsza nastrój, dobre dla organizmu, polepsza stan paznokcji, włosów i skóry. 
3. BLOG. 
I love the idea of having a blog. It gives you freedom in documenting your life, and I want to do that. I'm not saying I'm going to post every day, but I want to do it frequently. 
Jestem fanką posiadania bloga i dokumentowania na nim swojego życia, więc chcę to robić częściej. Nie mówię, że będę coś codziennie publikować, ale na pewno częsciej niż wcześniej. 

4. Eat less junk food. Mniej niezdrowego jedzenia. 
I want to make a commitment to myself that I will only eat junk food one day in a week, let's say Sunday. I gained so much weight just from 'snacking' while I'm watching Netflix, or 'treating myself' with ice-cream after a bad day.
Zbyt dużo już przytyłam od podjadania podczas oglądania serialów, więc chcę się tego oduczyć. 

5. Cut the negativity off. Mniej negatywnej energii. 
I admitted it to myself this past year that I am too afraid to get rid of the negative people in my life. I can think of some people who are in my life right now who make me feel pressured to be someone I'm not, make me feel guilty if I don't do something only they want me to do. So, I want to feel stronger to let them now they are not good for me. However, at the same time I want to be grateful for all the good things that are happening to me.
Jakiś czas temu uświadomiłam sobie, że nie potrafię się odciąć od ludzi, którzy sprawiają, że czuję się z sobą źle, którzy wymuszają na mnie wyrzuty sumienia, gdy nie podążam ich planem. Zatem, planuję odciąć się od takich ludzi, bo nie sprawiają, że moje życie jest lepsze, wręcz przeciwnie. 

6. Keep up with my old hobbies. Stare nowe hobby. 
When I was younger I used to take loads of after-school classes and learned to draw, paint, play instruments, sing or dance. As I grew older I had lost the willingness to work for my hobby. I hardly ever paint, cannot remember how to play the piano, and sing only under the shower. I also suffer from something which literally translated from Polish means 'straw enthusiasm'. It doesn't make any sense in English, but it means that whenever you find a new hobby, you get excited, but drop the hobby for two minutes. I don't want to continue with that.
Gdy byłam w podstawówce i gimnazjum chodziłam na mnóstwo pozaszkolnych zajęć. Uczyłam się malować, śpiewać lub tańczyć. W liceum nadszedł kryzys i porzuciłam wszystkie swoje hobby, i ten dołek trwa do teraz. Chcę powrócić do moich starych zainteresowań i pozbyć się mojego słomianego zapału. 

Except minor resolutions which I don't need to write about here, I think that's all for now. Hard work awaits!
Do zobaczenia w przyszłym poście!
Komentarze

  1. Oh, gosh. I suffer a lot from 'straw hobby' XD My latest is writing a novel, and I still have to work on that. I like the idea of doing 10 push-ups and sit-ups too.

    http://www.rosegoldrhyme.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty